Recenze: Jedlé město. Vyjděte do ulic!

09.01.2021

Zdraví je tím nejdůležitějším, co na světě máme. Abychom si jej udrželi, musíme o něj také náležitě pečovat. Tu nejlepší péči nám mohou poskytnou vitamíny získané z plodů přírody. Jak je chutně zpracovat a kde je získat, nám prozradí kniha Jedlé město. Vyjděte do ulic!, kterou vydalo nakladatelství KAZDA roku 2020.

Tato publikace je jednou z řady oblíbených a navíc nesmírně praktických titulů, které vytvořil kolektiv německých autorů z berlínského portálu Smarticular.net. Můžete je znát z některých předešlých knih, jako je například Zkuste to doma sami - zahrada a balkon (recenze ZDE). Nyní se zaměřují na zdraví prospěšné byliny, keře i stromy, které nalezneme v blízkosti našich obydlí na vesnici i ve městě. Dozvíme se jak, kde a kdy plody správně sbírat, jak se sklizní naložit i jak podpořit jedná města.

Hned na první pohled mě zaujal praktický kalendář doby sklizně, kde je názor ně vyznačeno od kdy do kdy můžeme sklízet plody stromů, keřů i bylin.

Velmi se mi líbilo celkové uspořádání celého díla, jenž nás přehledně provází jednotlivými druhy.

Velkým plusem je i obecné seznámení se zmiňovanými rostlinami, v němž se dozvíme základní informace o jednotlivých plodinách, místo jejich výskytu, dobu sběru či možnosti záměny.

Publikace obsahuje přes 100 jednoduchých receptů, které nám skvěle pomohou se zpracování úrody a navíc chutně podpoří i naše zdraví. Mě osobně nejvíce zaujaly recepty na jitrocelový sirup, ořechový chléb či višňovou polévku s knedlíčky.

Vyzdvihnout bych určitě také chtěla dostupnost jednotlivých surovin, které opravdu nalezneme prakticky za humny.

Skvělým doplňkem díla je i několik doprovodných odkazů na konci titulu.

Za zmínku určitě také stojí, že je publikace vyrobena z recyklovaného papíru, jenž je přátelský k životnímu prostředí.

Knihu bych doporučila všem lidem, kteří se zajímají o plody přírody a chtějí své zdraví podpořit přírodní formou.

Děkuji nakladatelství KAZDA za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu můžete zakoupit ZDE.

Autor: Zdeňka Kudová