Recenze: Volání divočiny - Poslední rozlehlá divočina

29.09.2020

Dobrodružné putování čtyř malých medvíďat pokračuje i ve čtvrtém díle série Volání divočiny - Poslední rozlehlá divočina, kterou vydalo nakladatelství Albatros roku 2019.

Autorky publikace, které jsou ukryté pod kolektivním pseudonymem Erin Hunterová nás provedou příběhem čtyř malých medvíďat. Mláďata Lusa (mládě medvěda baribala), Kalika (mládě ledního medvěda), Ujurak a Toklo (mláďata medvěda grizzly) konečně doputovala do svého vysněného cíle Poslední rozlehlé divočiny. Jejich nadšení z vysněného místa však nevydrží dlouho a jejich cesty se začnou pomalu rozcházet. Jak si poradí s prekérní situací, kdy si Tolko chce konečně najít své vlastní teritorium, Ujurak chce putovat dál, Kalika touží po ledu a Lusa chce všechny udržet pohromadě? Čím vším si ještě budou muset medvíďata projít? A bude tohle jejich poslední společné putování?

Publikace je psaná lehkou a nesmírně čtivou formou, od které se nebudete chtít odtrhnout. Velmi se mi líbí, jak na sebe jednotlivé díly hezky navazují a jejich konec ve vás vyvolá nesmírnou zvědavost a touhu po dalším díle.

Stejně jako v předchozím díle Kouřová hora (recenzi ke třetímu dílu Kouřová hora naleznete ZDE) i tady nalezneme kapitoly psané v er-formě z pohledu jednotlivých hlavních hrdinů. Velmi se mi toto provedení líbí, neboť tak lépe poznáme jednotlivé povahy všech medvědů.

I přestože jsou doporučenou skupinou především děti od 9 let, osobně si myslím, že tato dobrodružná publikace v žádném případě neurazí ani nenáročného dospělého čtenáře, jenž si u ní rád odpočine.

Velkým plusem je určitě i mapa, jenž je umístěná na začátku díla. Zaujalo mě její provedení ve dvou formách z pohledu medvěda a z pohledu člověka, což nám lépe pomáhá zorientovat se v dějové linii příběhu.

Ocenila jsem také hlubokou myšlenku, jenž se nenápadně ukrývá na pozadí celého příběhu a potichoučku nás nabádá k ohleduplnosti k přírodě. Přišlo mi nesmírně zajímavé číst o z pohledu medvěda o problematice přírodního drancování.

Knihu bych doporučila dětem i dospělým, kteří mají rádi dobrodružství.

Děkuji KNIHCENTRUM.CZ za poskytnutí recenzního výtisku.

Publikaci můžete zakoupit ZDE.

Autor: Zdeňka Kudová