Recenze: Volání divočiny - Kouřová hora

29.09.2020

Cesta za svobodou může být někdy poněkud trnitá. Své o tom ví i malá skupinka medvědů, kteří se vydali na strastiplnou cestu, aby našli Poslední rozlehlou divočinu, kde by mohli žít v klidu a míru. Třetí díl úspěšné série Volání divočiny - Kouřová hora vydalo nakladatelství Albatros roku 2019. 

Autorky publikace, které jsou ukryté pod kolektivním pseudonymem Erin Hunterová nás provedou příběhem nesourodé skupinky mladých medvědů. Lusa (mládě medvěda baribala), Ujurak a Toklo (mláďata medvěda grizzly), Kalika a Taqqiq (mláďata ledního medvěda) se odhodlaně vydávají najít místo bez plochých tváří, s dostatkem prostoru i potravy. V cestě jim však stojí nebezpečná Kouřová hora, která je opředena mnoha strašlivými legendami. Podaří se jim horu úspěšně překonat? Jak si medvíďata poradí s neustálými neshodami ve skupině a podaří se všem strastiplnou cestu ve zdraví dokončit?

Titul je psaný lehkým, chytlavým a nesmírně čtivým stylem, jenž nás doslova vtáhne do příběhu. Jeho děj se ubírá v poměrně svižném tempu, takže v něm nenalezneme zbytečně "natahované" pasáže. Naopak jej považuji za příjemné dobrodružné čtení, které je vhodné i pro děti od 9 let.

Osobně jsem velice ocenila samostatnost publikace s lehkou návazností na předešlé díly. Přestože jsem prozatím neměla to potěšení si přečíst předchozí dva tituly, v díle jsem se rychle zorientovala a snadno pochopila jednotlivé souvislosti.

Velmi se mi také líbí myšlenka přátelského spojení několika zcela odlišných druhů. Je zde hezky naznačeno, že v přátelství není důležitý vzhled, barva srsti či prostředí, ve kterém medvědi žijí, ale především to jací skutečně jsou.

Jedinou maličkou výhradu, kterou ke knize mám je podobné pojmenování dvou hlavních medvědů Taqqiq a Toklo. Musím přiznat, že se mi zezačátku jejich jména trošičku pletla. Jakmile jsem se však začetla hlouběji do příběhu, tak tento problém zcela zmizel.

Knihu bych doporučila všem dospělým i dětem, kteří si chtějí zpříjemnit propršené podzimní večery medvědím dobrodružstvím.

(Recenzi ke čtvrtému dílu Poslední rozlehlá divočina naleznete ZDE.)

Děkuji KNIHCENTRUM.CZ za poskytnutí recenzního výtisku.

Publikaci můžete zakoupit ZDE.

Autor: Zdeňka Kudová