Recenze: Stateční v zahradě

14.10.2020

Péče o rostliny při extrémech počasí

Překrásná zahrada plná nádherných a dobře rostoucích rostlin přímo vyzývá k poklidné procházce a obdivu. Docílit však tohoto cíle může být mnohdy mnohem obtížnější než se na první pohled může zdát. Extrémní výkyvy počasí, škůdci či neúrodná půda mohou sen o nádherné zahradě snadno poničit. Jak tomu předejít a přizpůsobit se extrémním podmínkám, se dozvíme v knize Stateční v zahradě, kterou vydalo Nakladatelství KAZDA roku 2020.

Autor publikace Thomas Hess nás postupně provede zahradou v extrémech počasí i klimatických změn. Pomůže nám naplánovat krásnou zahradu pomocí nejrůznějších triků i v místech s nepříznivými podmínkami. Poradí nám, jak co nejlépe hospodařit s vodou, představí nám ty nejodolnější rostliny a ukáže nám, jak založit hezky vypadající trávník. Doporučí nám nejrůznější opatření, díky nimž ochráníme rostliny ne jen před škůdci, ale i před silným deštěm, suchem či krupobitím. V neposlední řadě nezapomene ani na zvířecí obyvatele naší zahrady, kterým vytvoří lákavé květinové záhony pro hmyz či nejrůznější budky pro ptáky.

Velice jsem ocenila velké množství zajímavých informací, jenž nám radí, jak překonat nejrůznější překážky při cestě za zdravými rostlinami. Osobně mě nejvíce zaujaly kapitoly zaměřené na spotřebu vody u jednotlivých rostlin či mykorhizní houby.

Velmi se mi líbily jednotlivé osazovací plány, které nám názorně ukazují, jak zařídit zahradu podle jednotlivých typů stanovišť.

Nesmírně praktické mi také přišlo počáteční seznámení s půdou, kde se dozvíme, že za využití vhodných rostlin, můžeme získat nádhernou zahradu prakticky kdekoli.

Velkým plusem jsou i zelené rámečky, jenž zdůrazňují jednotlivé rady a zajímavosti.

Vyzdvihnout bych určitě chtěla poměrně velké množství fotografií i kreseb, které dílo provázejí. Díky nim si tak můžeme mnohem lépe představit právě zmiňovanou problematiku.

Dle mého názoru má publikace ohromný potenciál změnit náš postoj k nepřízni počasí i celému zahradničení. Díky ní se tak můžeme naučit vytěžit i ze zdánlivě špatných podmínek to jen nejlepší.

Publikaci bych rozhodně doporučila všem lidem, kteří se zajímají o zahradničení.

Děkuji Nakladatelství KAZDA za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu můžete zakoupit ZDE.

Autor: Zdeňka Kudová