Recenze: Psí senior ve veterinární ordinaci

24.10.2020

Nejčastější zdravotní problémy, prevence a léčba

Psí stáří je většinou spojováno s mnoha zdravotními komplikacemi a neduhy. Jak si s nimi poradit se dozvíme v knize Psí senior ve veterinární ordinaci, kterou vydalo Nakladatelství PLOT roku 2020.

Autorka publikace MVDr. Kateřina Kobzíková nás postupně provede světem starých psů. Poradí nám, jak se o psího seniora správně starat, jak předcházet některým zdravotním neduhům i s jejich případnou léčbou. Zaměří se na nejčastější nemoci, jenž postihují psi v podzimu jejich života. Seznámí nás tak s tichým zabijákem v podobě obezity. Dále nám povypráví o onemocnění srdce, pohybového aparátu, cukrovce či onkologických nálezech. V neposlední řadě se dotkne i poměrně ožehavého tématu eutanazie.

Celé dílo je prakticky rozděleno do šestnácti kapitol, která nám umožňují se snadno vracet k potřebným tématům. Maličko mi zde sice chyběl rejstřík, ale i tak je publikace velmi přehledná a dobře se v ní orientuje.

Osobně bych do titulu přidala více barev a obrázků. Dle mého názoru by tak dílo působilo přívětivějším dojmem. Na druhou stranu jeho černobílá verze (uvnitř) ve mně vyvolává pocit větší odbornosti. Celkově je publikace psaná věcným a čtivým stylem.

Ocenila jsem i kapitolu Co nám napoví laboratoř?, ve které nám autorka vysvětlí význam základních krevních ukazatelů. Dále se zde dozvíme, co vše lze zjistit ze vzorku stolice či moči.

Vyzdvihnout bych určitě chtěla i malé rámečky, které zdůrazňují nejdůležitější informace z předešlé kapitoly vhodné k zapamatování.

Myslím si, že je toto dílo praktickým rádcem, pro spokojený život se starým psem. Dle mého názoru by tato kniha rozhodně neměla chybět v knihovně žádného psího chovatele. Doporučila bych ji tedy naprosto všem milovníkům psů.

Děkuji Nakladatelství PLOT za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu můžete zakoupit ZDE.

Autor: Zdeňka Kudová