Recenze: Pravěcí vládci Evropy

14.10.2020

Průvodce světem dinosaurů našeho světadílu

Napadlo vás někdy, že právě tam, kde se nyní nacházíte, stál před více než 130 miliony let obrovský dinosauru? Nebo vám přijde tato myšlenka zcela nemožná a dinosaury považujete spíše za vyhynulé exotické tvory žijící za oceánem? Kniha Pravěcí vládci Evropy vám dokáže, že najít v dávných dobách gigantického praještěra v místech, kde se nyní nachází vaše kuchyň, nemuselo být výjimkou. Publikaci vydalo Nakladatelství KAZDA roku 2020.

Autor díla Vladimír Socha postupně provede své čtenáře po celé Evropě a představí jim malé i velké objevy pradávných ještěrů. Seznámí nás s jednotlivými druhy, které jsme zde mohli spatřit a zaměří se i na nálezy objevené na území České republiky. Čtivou a nesmírně poutavou formou tak zavítáme do dávného, ale nesmírně fascinujícího světa nebezpečných gigantů.

Velice příjemné bylo spisovatelovo zapálení a nadšení, které z titulu přímo vyzařuje. Na první pohled je zřejmé, že má autor dinosaury velmi rád a zajímá se o ně. Přesto si však stále uchovává určitý nadhled a snaží se nám pravěké ještěry objektivně přiblížit.

Za zmínku určitě také stojí překrásné černobílé fotografie, které nás dílem provázejí a perfektně tak dokreslují celkovou atmosféru publikace. Jejich autorem je ilustrátor Vladimír Rimbala, který je ztvárnil do nejmenších detailů.

Osobně jsem ocenila autorovu snahu přiblížit čtenářům dinosaury žijící právě v Evropě. Byla jsem tímto nápadem naprosto ohromena a během čtení jsem se častokrát v myšlenkách vydala po známých místech, kde k mému překvapení před mnoha miliony let žili dinosauři.

Publikace sice neobsahuje sáhodlouhé informace o jednotlivých druzích, ale je třeba si uvědomit, že se nejedná o atlas. Dočtete se zde však mnoho pozoruhodných informací, které vás zcela pohltí a představí vám dávný svět mocných ještěrů.

Velkým plusem je určitě i slovníček pojmů, jenž naleznete v zadní části titulu či přehled míst, kam se za dinosaury můžete vypravit ať už v Evropě či České republice.

Přestože žánrem titul spadá do sekce určené dětem a mládeži, osobně si myslím, že neurazí ani většinu dospělých, jenž hledají kvalitní odbornou publikaci zaměřenou na pravěké ještěry.

Knihu bych doporučila všem milovníkům dinosaurů i lidem, kteří se chtějí dozvědět něco víc o dávné historii místa, kde žijí.

Děkuji Nakladatelství KAZDA za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu můžete zakoupit ZDE.

Autor: Zdeňka Kudová