Recenze: Poznáte ptáky našich zahrad?

30.11.2020

Divocí ptáci neodmyslitelně patří do našich životů. Provázejí nás na naší životní cestě už od narození, kdy malé miminko přinese čáp. Zpříjemňují nám hezké dny svým zpěvem a pomáhají nám v boji před mnohými škůdci na našich zahradách. Jak je však můžeme přilákat do svých zahrad a rozeznat od sebe jednotlivé druhy, se dozvíme v knize Poznáte ptáky našich zahrad?, kterou vydalo Nakladatelství KAZDA roku 2020.

Autor Ulrich Schmid vše přehledně rozdělil do šesti hlavních částí díla. První úsek titulu je zaměřen na obecné informace, které nám blíže odhalí ptačí svět. Dozvíme se zde, jak správně ptactvo krmit, jak jim pomoci s hnízděním i jak prožívají svůj den. Ostatní pasáže jsou věnovány charakteristice jednotlivých druhů, jenž jsou prakticky rozděleny do několika kategorií dle řádu. Seznámíme se tak s mnoha pěvci, dravci, volavkami, holubi, rorýsi a dalšími.

Velmi se mi líbilo i barevné rozlišení jednotlivých částí, které nám usnadňuje orientaci v textu. Čtenáři si tak mohou snadno vyhledat potřebné informace, jenž právě potřebují zjistit.

Ocenila jsem také poměrně velké množství zajímavých sdělení, jenž dílo obsahuje. Osobně musím přiznat, že mě některé poznatky velice překvapily.

Naprosto skvělé jsou i zvýrazněné čtverečky, které nám radí, jak jednotlivé druhy přilákat na naší zahradu.

Zaujalo mě i šikovné pravítko, jenž se nachází na zadní obálce díla, které nám pomůže představit si velikost jednotlivých druhů v reálné podobě.

Velkým plusem je určitě i několik pozoruhodných odkazů, které nalezneme na konci titulu. Díky nim můžeme pokračovat v prohloubení svých znalostí a zjistit, jak více můžeme ptactvu pomoci.

Pomyslnou třešničkou na dortu je i souhrnný přehled ptáků, který nám pomůže rychle určit druh právě pozorovaného jedince.

Publikaci bych doporučila všem milovníkům zvířat a přírody.

Děkuji Nakladatelství KAZDA za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu můžete zakoupit ZDE.

Autor: Zdeňka Kudová