Recenze: Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii

10.12.2018

Zkuste to zvládnout sami! Více než 300 návodů a 33 receptů, které ušetří vaše peníze i životní prostředí

S příchodem Vánoc nastává každoročně čas důkladných předvánočních úklidů. Téměř v každé domácnosti to začne vonět po různých saponátech, úklidových prostředcích i osvěžovačích vzduchu, bez kterých se náš domov prostě neobejde. V knize Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii se dozvíme, jak levně, efektivně a hlavně šetrně k životnímu prostředí uklidit celý dům s pomocí několika běžných surovin, jenž najdete běžně ve své spíži. Publikaci vydalo nakladatelství KAZDA roku 2018.

Titul vytvořil kolektiv německých autorů z berlínského portálu Smarticular.net, který se zaměřuje na návody i tipy pro lepší a jednodušší život, který je ohleduplný k životnímu prostředí.

V díle nám spisovatelé vysvětlí, proč je lepší si domácí prostředky vyrábět svépomocí a zároveň nás detailně seznámí s jednotlivými surovinami (octem, jedlou sodou, kyselinou citronovou, prací sodou a jádrovým mýdlem), jenž budeme používat. Dozvíme se jejich typické využití, chemické pozadí, rady na co si dát pozor, možná nebezpečí i doporučení pro jejich nákup. Nakonec se s námi autoři podělí o mnoho praktických a všestranných rad.

Kniha je účelně rozdělena a barevně oddělena do šesti hlavních částí, které se zaměřují na čištění a úklid, praní, péči o tělo, zdraví, výživu a domácnost. Jednotlivé pasáže jsou rozděleny několika přehlednými podkapitolami, které se týkají daného tématu.

Velmi se mi líbilo velké množství poměrně jednoduchých a snadných návodů, které můžeme použít k nejrůznějším účelům. Mě osobně nejvíce zaujaly postupy na přípravu osvěžovače do myčky, šamponu pro psy, domácího vařeného sýra, detoxikační koupele či pleťové vody.

Velkým plusem je také mnoho rad pro domácnost, jako například: jak zprůchodnit odtoky, pečovat o dřevěné podlahy, opravit kožený nábytek, vyčistit dětské hračky, vyčistit myčku na nádobí nebo odvápnit žehličku.

Velice jsem ocenila také ohleduplnost a šetrnost k přírodě.

Knihu bych určitě doporučila všem lidem, kteří chtějí mít doma čisto a zároveň chtějí žít více v souladu s přírodou.

Děkuji KNIHCENTRUM.CZ za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu můžete zakoupit zde.

Autor: Zdeňka Kudová