Recenze: Osho Zen Tarot – Transcendentální Zenová Hra

19.06.2018

"Zen zná jen nesmírný život, v němž všemožné protiklady splývají v hlubokém souladu. Noc je v souladu se dnem, život je v souladu se smrtí a země je v souladu s nebem. Přítomno je v souladu s nepřítomnem. Tento úžasný soulad, tato harmonie je základním manifestem zenu. Je to jediný způsob života, jenž respektuje a miluje, nic neodmítá a nic neodsuzuje." Osho: The Zen Manifesto

Osho Zen Tarot nepatří mezi klasické tarotové hry, jejichž záměrem je výklad naší budoucnosti. Naopak. Tyto karty jsou určeny ke každodenní práci na nás samotných a mají spíše meditační až psychologický charakter. Pomáhají nám nastavit si pomyslné zrcadlo přítomného okamžiku a bez váhání nám ukáží, v jaké situaci se nyní nacházíme. Ukazují nám, to co nevidíme či si nepřipouštíme a dávají nám rady, jak s tím pracovat. Často nás také nabádají k sebeobjevování, intuici, citlivosti i k nalezení odvahy k sobě samému. Díky jejich podpoře můžeme nalézt východisko z nejrůznějších životních situací a poradit si při vážných životních rozhodnutí. Karty vydalo nakladatelství Synergie.

Sama musím přiznat, že při prvním kontaktu s nimi - kdy jsem se učila je vykládat - jsem cítila velký zmatek, vůbec jsem jim nerozuměla a dokonce jsem je na chvíli i odložila. Až za několik dní, kdy jsem je vzala opět do rukou, mi náhle přišla práce s nimi velmi snadná. Vysvětlení je jednoduché. Karty s vámi komunikují a samy poznají, kdy jste na práci s nimi připraveni. Poznají, kdy je pro vás ten správný čas si s nimi "hrát".

Autor karet Bhagwan Shree Rajneesh, který je známý také jako Osho, rozdělil Malou arkánu do čtyř barev, které představují čtyři elementy: Oheň, Vodu, Mraky a Duhu. Po přečtení krátkého návodu v knize - která je součástí balení - brzy zjistíte, že se živly schodují se symboly klasického tarotu. Místo mečů zde nalezneme mraky, hole jsou nahrazeny ohněm, místo pohárů je voda a disky/pentakly/mince se změnily v duhu. Mistr nám v publikaci vše jasně vysvětlí a upozorní nás na některé rozdíly, se kterými se můžeme setkat.

Osho Zen Tarot je výjimečný také počtem svých karet. Sada obsahu o jednu kartu Velké arkány (kartu Mistra) víc než klasický tarot. Tato karta nám umožňuje vyskočit z pomyslné spirály sebeobjevování - kde každé Dokončení vede k nové úrovni a novým začátkům, s novým vstupem Blázna - symbolizuje tak konečné přesažení cesty samé, kterého je možné dosáhnout pouze tehdy, když se v osvícení rozpustí oddělené individuální ego. V doprovodné knize nalezneme také postupy některých možných výkladů, jako je například: Letící pták, Klíč či Zrcadlo.

Velmi mě zaujalo také celkové ztvárnění celé sady. Karty jsou z boku pozlaceny, což vyvolává velmi drahým a luxusní dojmem. Také zobrazení všech středověkých symbolů novodobým stylem a jejich veškeré ilustrace, kterých se ujala Oshova žákyně Ma Dava Padma (Susan Morgan), jsou naprosto překrásné a doslova na nás při výkladu mluví. Skutečně nás nutí zapojit naši intuici a najít v nich skryté významy, které náš výklad skvěle doplní. Jediné co bych jim snad mohla vytknout je jejich velikost, která poněkud znesnadňuje práci s nimi. Energie těchto karet, ale skvěle převažuje tento drobný nedostatek.

Osho Zen Tarot bych určitě doporučila každému, kdo na sobě chce pracovat a nebojí se pohlédnou pravdě přítomného okamžiku do "očí".

"Když budete používat tyto karty, buďte tak tiší a soustředění, jak je to je možné. Čím víc dokážete vnímat tento proces jako dar věnovaný vašemu osobnostnímu růstu, tím větší smysl vám každý vzkaz bude dávat."

Karty si můžete zakoupit zde.

Děkuji nakladatelství Synergie za poskytnutí recenzního výkladového balíčku.

Autor: Zdeňka Kudová

Vytvořte si webové stránky zdarma!