Recenze: Návrat čmeláků

02.02.2022

Každý správný milovník přírody jistě rád uvítá na své zahrádce malé včelí medvídky. Ti díky svému dlouhému sosáku dokáží opylovat mnohem delší a užší květy než kupříkladu včely. Pro každého zahradníka jsou tedy vítanými pomocníky, kterých v současné době bohužel drasticky ubývá. Jak žijí a jak pomoci k jejich ochraně se dozvíme v knize Návrat čmeláků, kterou vydalo Nakladatelství KAZDA s.r.o. roku 2021.

Autor publikace Dave Goulson, kterého můžete znát jako autora skvělého titulu Divočina v zahradě (recenze ZDE), přehledně rozdělil své dílo do sedmnácti kapitol, ve kterých nás seznámí s jejich životem, historií i čmeláčími válkami. Vysvětlí nám, proč jejich ochrana může zachránit svět i jak se do ní můžeme zapojit.

Dílo je psané lehkým a čtivým stylem, který čtenáře zaujme a nechá jej nahlédnout do tajuplného života tohoto fascinujícího hmyzu.

Osobně jsem ocenila autorovo nadšení a zápal pro toto téma, které je doslova cítit z každé stránky. Vítaným zpestřením pro mě byly i spisovatelovy osobní zkušenosti se čmeláky od ranného dětství až po dnešní dobu.

Celé dílo takřka přetéká nejrůznějšími zajímavými informacemi a fakty o těchto mnohdy přehlížených tvorech. Troufám si říct, že po přečtení tohoto titulu už nikdy na čmeláky nebudete pohlížet stejným způsobem.

Velkým plusem je část věnovaná právě pomoci čmelákům, kde se dozvíme o jejich ochraně, proč dávají přednost jednoduchým rostlinám před okázalými šlechtěnými druhy i proč jsou například plnokvěté varianty některých květin pro opylovače takřka nepoužitelné.

Vyzdvihnout bych určitě chtěla i autorovu snahu vrátit do původní domoviny čmeláka pruhovaného, který ve Velké Británii vyhynul.

Publikaci bych doporučila všem milovníkům přírody i všem lidem, kterým není osud přírody lhostejný.

Děkuji nakladatelství KAZDA za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu můžete zakoupit ZDE.

Autor: Zdeňka Kudová

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky