Recenze: Les nemlčí

23.04.2021

Jak spolu houby, rostliny a zvířata komunikují

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak je celá příroda propojená a jak spolu jednotlivé organismy komunikují? Jaké strategie dokáží živočichové využít ve svůj prospěch a co všechno jsou schopné udělat rostliny, aby k sobě přilákaly opylovače? To vše a ještě mnohem víc se dozvíte v knize Les nemlčí, kterou vydalo Nakladatelství KAZDA roku 2020.

Autorka Madlen Ziegeová rozdělila své dílo do třech hlavních částí, které se následně dělí na jednotlivé kapitoly a poté poměrně krátké podkapitoly. Celý text je tak rozdělen do mnoha krátkých pasáží, jenž nám poskytují určitý přehled. Navzdory názvu se obsah titulu netýká pouze lesa, ale zabývá se i mnoha dalšími ekosystémy napříč celou planetou. Spisovatelka se zde zaměřuje především na komunikaci, smysly a nejrůznější zajímavosti ohledně různých živočichů. Dozvíme se zde například: proč mají ryby v uších kamínky, zda mohou houby klást pasti či zda mají delfíni jména.

Publikace je psána velmi čtivým a poutavým stylem, který nás neustále nabádá pokračovat dál a dozvědět se víc. Celé dílo je doslova přeplněné pozoruhodnými informacemi, ze světa přírody a poskytuje nám tak zcela nový pohled na svět. Nemusíte se však bát, že se u titulu budete nudit. Vše je zpracováno moderní možná až trošku bulvární formou, jenž má přilákat i laické čtenáře.

Velmi se mi líbily černobílé ilustrace, které zhotovila sama spisovatelka. Titul skvěle doplňují a příjemně osvěžují. Stejně tak nadšená jsou byla i z praktické látkové záložky, jenž je součástí publikace.

Osobně jsem si velmi oblíbila část zaměřenou na komunikaci, která nás provede výměnou informací od jednobuněčných organismů přes houby a rostliny až po zvířata. Nějaké zajímavosti jsou sice všeobecně známy avšak i tak se dozvíme mnoho zvláštností. Z některými z nich si dokonce můžeme vzít i příklad a inspirovat se jimi i v našem životě.

Knihu bych doporučila všem milovníkům přírody.  

Děkuji Nakladatelství KAZDA za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu můžete zakoupit ZDE.

Autor: Zdeňka Kudová