Recenze: Jak správně krmit psa

13.09.2018

Zdravá strava je bezesporu jedním z nejdůležitějších stavebních kamenů pro vytvoření zdravého života ne jen u lidí, ale i u našich čtyřnohých mazlíčků. Díky ní můžeme předejít mnoha vážným, zdravotním problémům či následkům způsobeným chybným stravováním, těmi jsou například obezita či onemocnění střev. Vždyť již řecký lékař Hippokrates řekl: "Nechť strava je tvůj lék". S tím jak můžete poznat, co je pro vašeho psa dobré a co ne, vám skvěle poradí praktická kniha Jak správně krmit psa, kterou vydalo nakladatelství Grada Publishing roku 2018.

Autor knihy Dr. Martin Bucksch, který pracuje jako veterinární lékař a výživový specialista, se rozhodl podělit o své znalosti se svými čtenáři. V publikaci rozebírá různé způsoby krmení od hotových, průmyslově vyráběných krmiv přes potravu připravovanou doma až po barfování (krmení syrovými přísadami). Uvádí zde klady a zápory jednotlivých metod, radí před čím je třeba mít se na pozoru a na co se naopak zaměřit.

Dále nám v díle poskytuje nejrůznější praktické rady a tipy týkající se správné a vyvážené výživy. Jednotlivá doporučení jsou v knize zvýrazněný pomocí malých zelených rámečků díky, kterým je určitě nepřehlédnete. Velmi mě osobně zaujal nápad využití bylinek v psím jídelníčku a jejich následném léčebném využití při zdravotních potížích v takzvané fytoterapii. Velmi dobře se mi také osvědčila skvělá myšlenka, jak zařadit do psí stravy více ovoce pomocí speciálních, ovocných koktejlů pro čtyřnožce.

Spisovatel se nás snaží v publikaci seznámit se základními informacemi, které by jsme o psím stravování měli znát. Říká nám, které látky by ve stravě v žádném případě neměli chybět a vysvětluje nám, proč jsou pro psa tak důležité. Dále nás provede celým psím trávením a zaměří se i na možné komplikace, které mohou být s jídlem spojené, jako je například nesnášenlivost potravin, nechutenství či obezita.

Velmi jsem ocenila pasáže zabývající se speciální výživou, kterou vyžadují například staří a nemocní psi, březí feny, štěňata či psí sportovci.

"Zatímco v chudých zemích světa převažují následky podvýživy a nedostatečné výživy, trpíme my - a také naši domácí mazlíčci - neméně vážnými následky převážně chybného stravování. Největším háčkem na celé věci ale je nepřítomnost účinků takového stravování. To znamená, že následky 'chybného' stravování se často objeví až později..."

Osobně se mi moc líbila i praktická kapitola, která radí čtenářům, jak poznat zda je jejich pes obézní, podvyživený či akorát.

Mile mě překvapila i poslední část knihy, ve které autor vysvětluje různé mýty a pověry spojené s výživou psů.

Určitě si také myslím, že každého laika jistě potěší i slovníček odborných pojmů ukrytý na konci knihy.

Skvělým doplňkem titulu jsou dvě tabulky vyobrazené na zadní straně desek, které nám sdělují obsah živin a minerálních látek obsažených v některých potravinách (například: ovesné vločky, játra atd.) a základní dietetické principy u vybraných onemocnění (př. cukrovka, onemocnění srdce a další).

Knihu bych určitě doporučila všem milovníkům psů, kterým záleží na zdraví jejich svěřenců a jejich stravování. Myslím si, že by tato kniha rozhodně neměla chybět v knihovně žádného správného pejskaře.

Knihu můžete zakoupit zde.

Autor: Zdeňka Kudová