Recenze: Hledět do slunce a tančit - Moudrost lakotských indiánů

26.08.2018

V dnešním uspěchaném a velmi hlučném světě mnohdy zapomínáme na důležitost základních hodnot, jako jsou například pokora, úcta, trpělivost, souznění s přírodou či vnitřní klid. Často se necháváme pohltit velkým množstvím moderních technologií a opomíjíme fakt, že se stále více vzdalujeme od našich kořenů, vnitřních pravd i moudrosti našich předků. Je sice skvělé, že umíme perfektně ovládat nejrůznější stroje, počítačové programy či stavět největší budovy na světě, ale zároveň začínáme ztrácet vědění, které je v nás hluboce zakořeněno po mnoho generacích. Díky knize Hledět do slunce a tančit si můžete dokonale připomenout všechna důležitá životní moudra a navíc se i něčemu přiučit. Publikaci vydalo nakladatelství Synergie roku 2016.

Autor knihy Joseph M. Marshall III. se rozhodl podělit se se svými čtenáři o několik lakotských pověstí. Sám vyrostl v siouxské indiánské rezervaci Rosebud a je příslušníkem lakotského kmene Sičháŋǧu. Zná tedy místní legendy již od útlého dětství a pro své dílo vybral ty nejlepší z nich. Vydejte se tedy spolu s ním objevit dávné vědění obyvatel prérie.

Všechny indiánské příběhy jsou napsány velmi čtivým a poutavým stylem. Jsou rozděleny do samostatných kapitol, které nám umožňují snadnou orientaci a zároveň nám poskytují jedinečnou možnost jednoduše se vrátit k oblíbené historce. Jednotlivá vyprávění na sebe vzájemně nenavazují a poskytují nám tak možnost číst je v libovolném pořadí. Každá kapitola je na konci obohacena o malý bonus v podobě autorových úvah, vzpomínek, myšlenek či osobních zkušeností, které nám mají pomoci propojit dávné pověsti s dnešním světem.

"Tady je to místo ticha," řekla. "Je v každém z nás, avšak ne každý tam vstoupí. Hodně často je to jen místo, kam se dá uniknout před zlem nebo se ukrýt v těžkých časech. Chci ti ale ukázat, že je to něco víc než pouhé útočiště. Může to být místo síly, protože odtud můžeš čelit smutku i bolesti srdce, hněvu i pocitu osamění, jak sám chceš - protože to místo patří tobě. Jen tobě. Můžeš se tam ukrýt, ale může se stát i vrcholem podobným tomu, ze kterého hlídky střeží osadu. Vrcholu, kde sám můžeš stát na stráži a vzdorovat odtud všemu, ať je to strach, pochyby o sobě nebo výsměch - proti všemu..."

Ráda bych ocenila všechny překrásné zvěsti, jenž kniha obsahuje. Myslím si, že si v nich každý čtenář najde něco svého, co ho obohatí a bude se z toho moci poučit. Každý děj obsahuje velikou moudrost, která nás doslova chytne za srdce a alespoň částečně nám pomůže vrátit naši duši zpět domů. Starobylé báje nám ukáží na jednotlivých příbězích jak důležité jsou pro nás základní lidské hodnoty. Vyprávění o sarančeti nás například upozorní na to, jak důležitá je v našem životě trpělivost, vlk a havran nám připomenou hodnotu tolerance, Iktómi nám sdělí význam víry a náčelník Ten, který chodí sám, nám odhalí smysl vnitřního ticha.

Jediné co mě velmi zklamalo byly poměrně časté pravopisné chyby, překlepy a občasné vynechávání některých slov, které kazily celkový dojem jinak velmi zdařilé publikace.

Vzhledem vás titul zajisté zaujme hned na první pohled. Jeho hnědá obálka, která z dálky připomíná kůži, bude jistě lahodit oku každému milovníkovi knih. Skvostně ji navrhl Charles McStravick, jenž tak úžasně vystihl ducha celé knihy.

Publikaci bych určitě doporučila každému, kdo se zajímá o starobylou indiánskou moudrost, sebepoznání i o využívání tradičních lidských hodnot v současném světě.

Děkuji nakladatelství Synergie za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu můžete zakoupit zde. 

Autor: Zdeňka Kudová