Recenze: Duše našich mazlíčků

11.01.2019

Budhismus a péče o naše nejbližší zvířecí společníky na cestě životem a smrtí

Přemýšleli jste někdy, co se asi odehrává v mysli našich domácích mazlíčků? Co asi cítí? Jak přemýšlejí? Co se s nimi stane po jejich smrti či proč si za své společníky vybíráme právě určité druhy zvířat? Kniha Duše našich mazlíčků - Budhismus a péče o naše nejbližší zvířecí společníky na cestě životem a smrtí zná na tyto a mnohé další otázky odpověď. Publikaci vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE roku 2018.

Autor díla David Michie, kterého můžete znát z jeho dalších úžasných knih - například Dalajlamova kočka (recenze ZDE) či Pes Jejího Veličenstva a jeho mise (recenze ZDE), rozdělil titul do jedenácti hlavních kapitol. V nich nás spisovatel postupně seznámí s historií vztahu člověka se psem a kočkou. Podrobně nám popíše jaké postoje k nim lidé v minulosti zaujímali. Vysvětlí nám proč se zvíře považovalo za něco podřadného a proč si lidé mysleli, že zvířata nemohou cítit bolest. Dále nám vyloží některé klíčové zásady tibetského buddhismu, naučí nás meditovat s našimi mazlíčky a objasní nám některé otázky týkající se karmy. Dozvíme se také, jak můžeme přispět k uzdravení našeho zvířecího kamaráda nebo jak mu můžeme pomoci v jeho poslední hodince i poté...

Přestože je publikace psána spíše v buddhistickém duchu, nemusíte se bát, že by vám tuto víru v knize někdo vnucoval. Spíše naopak. Titul je psán lehkým a čtivým stylem, do kterého je buddhismus nenásilnou formou zakomponován.

Velkým plusem je určitě mnoho příběhů ze života, které se v textu nacházejí. V nich se spisovatel dělí se svými čtenáři ne jen o své vlastní zkušenosti, ale i o zážitky svých fanoušků a dalších lidí z celého světa. Navíc se zde opírá i o různé vědecké výzkumy, což publikaci rozhodně přidává na vážnosti.

Velmi se mi líbila poslední kapitolu celého díla, která je věnována nejčastějším otázkám, jenž vás jistě během čtení napadnou.

Velice si také cením značné trpělivosti, se kterou autor vše v publikaci vysvětluje. Veškeré návody na jednotlivá "cvičení" jsou popsány do těch nejmenších detailů. Díky tomu si je mohou čtenáři mnohem lépe osvojit.

Osobně musím říct, že jsem na takovouto publikaci dlouho čekala a jsem z ní naprosto nadšená. Konečně se našel někdo, kdo se zabývá citovým i duchovním životem zvířat. Přestože se autor v publikaci věnuje převážně dvěma nejčastějším domácím mazlíčkům (pes a kočka), platí stejné principy i pro všechna ostatní zvířata od malého broučka až po obrovského slona.

Za povšimnutí určitě stojí i obálka titulu, kterou navrhla Edina Valentová. Díky ní působí titul milým a velmi sympatickým dojmem.

Knihu bych doporučila všem lidem, kteří se chtějí dozvědět víc o duši svých domácích mazlíčků. Myslím si, že si v ní každý čtenář najde to své.

Děkuji nakladatelství Synergie Publishing SE za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu můžete zakoupit zde.

Autor: Zdeňka Kudová

Vytvořte si webové stránky zdarma!