Recenze: Drobky v peřinách

02.02.2022

V dnešní uspěchané době častokrát zapomínáme na nejrůznější tradice, oslavy a slavnosti, které měly pro naše předky značný význam. S jejich pomocí oslavovali koloběh života, přírodu i nejrůznější důležité momenty v jejich životech. Právě díky nim byli v neustálém kontaktu s životními cykly i se svým vnitřním "já". Kniha Drobky v peřinách, kterou vydalo Nakladatelství JOTA roku 2021, nám ukáže jak žily naše prababičky a jak se jejich životy můžeme inspirovat i dnes.

Autorky díla Petra Varaďová a Marie Maderová nás seznámí s nejrůznějšími mnohdy i pozapomenutými tradicemi a rituály našich předků. Postupně s námi projdou celým rokem, zastaví se u jednotlivých významných slavností a s citem nás provedou životem našich prababiček od okamžiku zrození až po smrt. Velmi zajímavou část titulu tvoří v neposlední řadě i rozhovory s lidmi, kteří se tradicemi zabývají.

Publikace je psaná velmi milým a čtivý stylem. Její něžná obálka i celkové grafické zpracování na nás působí příjemným dojmem a podněcuje nás k dalšímu čtení.

Ocenila jsem poměrně velké množství lidových říkanek, pranostik i písní, jenž titul obsahuje. Mnohé z nich jsem si ráda připomněla a některé se s chutí naučila.

Milým překvapením pro mě určitě bylo zaznamenání některých dětských her (kupříkladu krvavé koleno či škola s míčem). Jejich připomínka pro mě byla vítaným pohlazením po duši a krásnou vzpomínkou na dětství.

Velkým plusem jsou i jednoduché návody na výrobu nejrůznějších dekorací spojených s jednotlivými obyčeji či recepty na nejrůznější tradiční pochutiny.

Velmi se mi líbil i celkový pohled na celé téma. Spisovatelky dílo pojaly opravdu globálně, což čtenářům umožní dozvědět se něco ne jen o lidových tradicích, řemeslech a folkloru, ale i o běžném životě našich předků od bylinkářství přes jídlo, šití, chov zvířat až po vinařství a pěstitelství.

Knihu bych doporučila rozhodně všem lidem, kteří se zajímají o zvyky našich předků i všem, kteří se chtějí na chvilku zastavit a propojit se více s přírodou, rituály a přirozenými životními cykly.

Děkuji KNIHCENTRUM.CZ za poskytnutí recenzního výtisku.

Publikaci můžete zakoupit ZDE.

Autor: Zdeňka Kudová

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky