Recenze: Deník uštvané matky

29.06.2018

Mateřství patří zajisté k nejkrásnějším okamžikům v životě snad každé ženy. Děti jsou zkrátka požehnáním. Přinášejí nám spoustu radosti i lásky. Někdy vám, ale život zamíchá karty tak, že náhle není nic, jak jste si představovala. Miminko celou noc nespí, brečí a není k utišení. Navíc má teplotu nebo mu rostou zoubky. Vy jste s ním zůstala úplně sama, vyzkoušela jsem snad už úplně všechno, jste vyčerpaná a zoufalá. Začínáte se v tom poznávat? Kniha Deník uštvané matky vám humornou formou ukáže, že může být i mnohem hůř. Publikaci vydalo nakladatelství Alpress, s. r. o. v románové edici Klokan roku 2018.

Známá autorka Suzy K. Quinn si získala přízeň čtenářů především díky svým románům pro ženy, které mají humorný i lehce erotický nádech. Její publikace brzy obsadily první příčky žebříčku New York Times. Tituly si získávají srdce žen všeho věku. O tom také svědčí fakt, že spisovatelka prodala více než půl milionu výtisků.

Příběh vás zavede k novopečené matce Juliette, která právě řeší nejrůznější strasti a starosti týkající se mateřství. Všechny své myšlenky i události svého života si pečlivě zapisuje do svého deníku. Řeší zde například, jak vysoká očekávání jsou kladeny na současné matky i dlouhé noci, při kterých její malá Daisy odmítá zamhouřit oči. Toto období jejího života není ani zdaleka takové, jaké si ho představovala. Místo parádního domku s cestičkou lemovanou růžemi a mužem, o kterého se může kdykoli opřít, bydlí v bytě přítelovy matky, která se vždy nečekaně zjeví v ten nejnevhodnější okamžik a její partner se po večerech toulá po nejrůznějších večírcích. Naštěstí má u sebe vždy svůj deník, kterému může svěřit naprosto cokoli...

Hlavní hrdinka je velmi silná a odhodlaná žena. Při čtení jsem si ji oblíbila. Velmi se mi líbilo, že si vždy dokázala udržet důstojnost i hrdost za jakékoli situace. Nikdy se nevzdávala a vždy se snažila jednat (jako správná matka) v nejlepším zájmu malé Daisy. Pokaždé byla nad věcí a vždycky se snažila jít dál navzdory jakýmkoli překážkám.

Jako první vás v knize přivítá milá předmluva od samotné autorky. Ta vás srdečně přivítá a krátce vám poděkuje za to, že jste si vybrali právě její knihu. Sama musím přiznat, že mě tento poněkud netradiční úvod velmi příjemně překvapil. Kniha mi díky tomu přišla mnohem přívětivější i osobnější. Stejně jako vás spisovatelka přivítala v úvodu, rozloučí se s vámi upřímným pozdravem i na konci knihy.

Vyzdvihnout bych určitě chtěla skvělé autorčino nadání rozesmát své čtenáře. Publikace je opravdu velmi zábavná a humorných situací je v ní opravdu mnoho. Je psána lehkou a čtivou formou deníku. Díky tomu je text rozdělen na krátké části jednotlivých dnů. Čtenář se tak v příběhu lépe orientuje a stránky mu doslova utíkají před očima. Styl, kterým je kniha napsána, bychom mohli přirovnat ke knihám Helem Fieldingové, zejména k Deníku Bridget Jonesové.

 Dále bych také chtěla ocenit celkovou reálnost příběhu. Všechny situace, na které v knize narazíme jsou uvěřitelné a ze života, ať už se jedná o nesnesitelnou "tchyni", trapasy či svéráznou matku. Přestože se kniha řadí mezi romány pro ženy, které můžeme přirovnat k tzn. červené knihovně, si myslím, že v ni každá žena nalezne kousek sebe samé.

Velmi mě zde pobavila i zmínka některých obchodních řetězců, které v publikaci hrdinka zmiňuje, jako například IKEA nebo inzertní portál Bazoš.

Za povšimnutí určitě stojí i obálka knihy, kterou graficky upravil Tomáš Řízek. Jejíž jednoduché ztvárnění navozuje pocit klidu a odpočinku.

Deník uštvané matky je nenáročné a oddychové čtení, ve kterém nenajdete žádné zcela nečekané zápletky či extra napětí. Vývoj děje vás asi také nijak nepřekvapí, ale bezesporu vám pomůže uniknout ze světa každodenních starostí do romantické reality plné vášně a smíchu.

Publikaci bych určitě doporučila všem ženám, které si chtějí odpočinout, pobavit se a zasnít se do pohádkové romantiky. Osobně knihu hodnotím na 100%.

Děkuji nakladatelství Alpress za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu můžete zakoupit zde. 

Autor: Zdeňka Kudová