Recenze: Dělej to po mně – Jak se psi učí napodobováním

19.06.2018

Přemýšleli jste někdy, že by jste svého psa naučili například zvonit na zvonek, sednout si na židli či dělat piruety? Zdá se Vám to moc těžké? V knize Dělej to po mně - Jak se psi učí napodobováním vám Claudia Fugazza ráda poradí, jak na to. Publikaci vydalo nakladatelství Plot roku 2018.

Claudia Fugazza se zabývá etologií domácích zvířat - především psů. Ve své knize používá novou výcvikovou metodu "Dělej to po mně", která využívá přirozené imitační schopnosti zvířat. Poukazuje zde na bezprostřední talent psa pozorovat člověka, učit se od něj a využít vše ve svůj prospěch. Občas zde také představuje mnohé studie, které dokládají její tvrzení.

Kniha je psaná uvolněným a velmi čtivým stylem. Autorka nám v publikaci vypráví, jak se k této metodě dostala, jaké byly její zkušenosti s napodobováním a jak na tuto novou "hru" reagovala její fena československého vlčáka Indie. Dále se čtenář může dozvědět, jak si s touto metodou poradili i ostatní psí účastníci výcvikových kurzů.

Celé dílo je rozděleno do čtyř krátkých částí, které nás s touto novou metodou postupně seznámí. Velice mě zaujala část se zaměřením na sociální inteligenci, kde je krásně vylíčený její vznik i vývoj. Celý výcvikový plán je popsán velmi prakticky a jednoduše. Popis postupů je velmi dobře vysvětlený. Krok za krokem nás autorka provede celým výcvikem. Ukáže nám, jak připravit svého psa na tuto speciální "hru", upozorní nás na možné chyby, které se během cvičení mohou objevit a poradí nám, jak pomocí této metody, naučit psa novým povelům.

Vyzdvihnout bych určitě chtěla mnoho krásných a názorných fotografií, které vytvořily Federica Lazza, Erica Delvò a Claudia Fugazza. Opomenou bychom neměli ani malebné ilustrace Alice Duce.

Jediné co bych publikaci vytkla je závěrečná kapitola na téma sociálního učení, která je zcela odlišná od ostatních kapitolek. Dle mého názoru působí dojmem připomínajícím spíše odborná skripta a do stylu celé knihy se příliš nehodí.

Součástí knížky je i podrobné DVD, které vám do detailů předvede celý výcvikový plán a pomůže vám snadno se naučit celou škálu užitečných triků. Jsou zde zaznamenána ukázková videa z výcviků autorčiny feny, seminářů i skupinových tréninků. DVD je doplněno ukázkou častých chyb, kterých je třeba se při výcviku vyvarovat. Metodu procvičují psi nejrůznějších plemen, od border kolií přes jack russell teriéry až po rotvajlery, což hovoří o tom, že se jí může naučit prakticky jakýkoli pes.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit úspěšnost této zábavné výcvikové metody a prohloubení vzájemného vztahu mezi majitelem a jeho psem.

Knihu bych doporučila určitě všem milovníkům psů a všem lidem, kteří rádi zkouší se svým čtyřnohým přítelem nové věci.

Autor: Zdeňka Kudová