Recenze: Bytosti přírody

14.01.2019

Už naši dávní předkové dobře věděli, jak je pro nás spojení s přírodou nesmírně důležité. Díky hlubokému poutu s ní uměli komunikovat, s její pomocí se léčit a šetrně využívat všech darů, které nám poskytuje. Jejich vnímání bylo natolik citlivé a otevřené, že dokázali dokonce vidět různé přírodní bytosti z jemného světa, s nimiž se přátelili. Dodnes nám o tom podávají svědectví různé báje, pohádky i pověsti. V dnešním moderním světě plném techniky a materiálního smýšlení na toto propojení většina z nás bohužel zapomněla. Naštěstí jsou stále mezi námi lidé, kteří vědí, jak obnovit toto pozapomenuté pouto. Ve své knize Bytosti přírody vám autorka Margot Ruis ráda ukáže tu správnou cestu. Publikaci vydal Václav Kazda roku 2016.

Spisovatelka ve svém díle popisuje jednotlivé přírodní bytosti, jako jsou například elfové, dévové stromů, vodní žínky, elfové hor a další. Vypráví nám o našem společném životním prostoru. Ukazuje nám odlišnosti i společné znaky, které s přírodními bytostmi máme a vysvětluje nám, jak se staví dévové ke smrti. Nakonec nás naučí, jak navázat přátelství s přírodními bytostmi.

Publikace je psána lehkým a čtivý stylem. Osobně mi bylo velmi sympatické, že autorka oslovuje své čtenáře označením "Ty" (na tento fakt upozorňuje hned v úvodu). Díky tomu jsem měla pocit, jako by spisovatelka promlouvala přímo ke mně a vedla se mnou milý rozhovor.

Ačkoliv se jedná o útlý, odborný titul, po jeho přečtení se vám zcela změní pohled na svět. Je v něm obsaženo mnoho moudrosti, která nás nutí k zamyšlení. Díky ni bude váš pohled na přírodu už navždy pozměněný.

Velmi se mi líbilo, že spisovatelka popisuje především své vlastní zážitky a svou osobní zkušenost. Nepoužívá zde žádné poučky. Spíše nechává čtenáři prostor vytvořit si svůj vlastní způsob, jakým s přírodními bytostmi naváže kontakt. Ona sama se nám pak stává láskyplnou průvodkyní na naší cestě.

Velkým plusem je určitě velké množství rad a nápadů, které titul obsahuje. Naleznete zde typy s jejichž pomocí můžete udělat přírodním bytostem radost, požádat je o pomoc nebo se dozvíte, co můžete pro přírodu udělat vy.

Vítaným zpestřením pro mě osobně určitě byla kapitola věnovaná mýtům a příběhům bytostí přírody, ve které se například dočteme, jak přišli elfové stromů na Zem.

Za povšimnutí určitě stojí obálka knihy, kterou navrhl Pavel Mahovský. Osobně si myslím, že se k publikaci skvěle hodí a působí na čtenáře odpočinkovým dojmem.

Knihu bych doporučila všem milovníkům přírody.

Děkuji KNIHCENTRUM.CZ za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu můžete zakoupit zde.

Autor: Zdeňka Kudová