Recenze: Bílé noci

24.05.2021

Říká se, že láska nezná hranic a má mnoho podob. Své o tom vědí i hlavní hrdinové knihy Bílé noci, kterou vydalo nakladatelství Alpress jako nejnovější vydání roku 2021.

Autor publikace Fjodor Michajlovič Dostojevskij nás seznámí se svou romantickou novelou, která se formou i obsahem zcela vymyká jeho dosavadní tvorbě. Příběh nás tak zavede do ulic Petrohradu, kde se setkáme s šestadvacetiletým osamělým mladíkem, jehož život se spíše míjí s realitou. Jednoho dne se seznámí se sedmnáctiletou Nastěnkou, která čeká na návrat svého snoubence. Čas však běží a snoubenec o sobě nedává vědět. Mladík, jenž se do Nastěnky zamiloval, se rozhodne využít své příležitosti.

Velmi se mi líbilo, že se autor v této publikaci soustředí na pocity obou hrdinů. Setkáme se zde se zklamáním, láskou, přiznáním svých chyb, osamělostí, nadějí a podobně. Postupně můžeme sledovat, jak se z dvou zcela neznámých lidí stávají dobří přátelé, jejichž přátelství začne postupně přerůstat v lásku.

Celé dílo je psané poměrně čtivou lyrickou formou a dle mého názoru určitě patří mezi světové klasiky. Je pozoruhodné sledovat, jak se konverzace dvou mladých lidí od roku 1848 změnila. Přesto však v titulu můžeme sledovat i mnohé situace, které se navzdory času nemění.

Velice mě zaujal i poměrně netypický konec, který mě osobně poněkud překvapil.

Ocenila jsem také skvělou propracovanost celého díla, které navzdory svému krátkému obsahu nás doslova přinutí soucítit s hlavními postavami.

Pozoruhodné bylo i sledovat rozdílnost přístupu k životu u dvou mladých lidí, kdy můžeme sledovat cílevědomou mladou dívku, jenž si jde za svým cílem a mladého muže, který se spíše životem ledabyle potácí a neví co s ním. Stejně tak byla zajímavá celková atmosféra titulu i psychologie a určitá labilita postav.

Knihu bych doporučila všem lidem, kteří mají rádi klasická díla.

Děkuji nakladatelství Alpress za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu můžete zakoupit ZDE.

Autor: Zdeňka Kudová

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky