Péče o psa v zimním období - Časopis Fauna (1/2018)

01.03.2018

 V dnešní době už zima není to co bývala. Vysoké sněhové závěje, zasněžené stromy a zamrzlé rybníky jsou dnes spíše výjimkou. I přesto s sebou zima stále přináší spoustu zábavy, zimních radovánek, ale i nástrah a různých nebezpečí. Teplotní výkyvy, mráz i chladný a suchý vzduch nesvědčí nejen nám, ale i našim čtyřnohým miláčkům. Je tedy třeba dbát více "ne" jen o naše zdraví, ale i o naše zvířata. Víte jak na to?

Šatník vašeho psa

Každý pes je jiný. Jinak vnímá okolní vlivy, je jinak citlivý na změny počasí a má jinou výbavu svého kožíšku. Je tedy nesmírně důležité si uvědomit, že "oblečení", které váš pes má, je stále stejné. Žádný pes se nemůže venku sám rozhodnout, zda si dnes na sebe vezme kožichy dva či naopak zvolí "srst s krátkým rukávem". Na podzim sice vymění svou "letní" srst za trošku huňatější, ale ani to není mnohdy dostatečná ochrana před zimními mrazy.

Srst má našeho čtyřnohého kamaráda chránit před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí. Hustota a typ srsti hraje v zimě velmi důležitou roli. Dlouhosrstá a hrubosrstá plemena psů, jejichž srst obsahuje podsadu (např. samojed, border teriér či labradorský retrívr) jsou vůči nepříjemnému chladu mnohem odolnější. Srst obsahující podsadu je původním typem psí srsti, která se často nazývá jako srst patrová či dvojitá. Samotnou podsadu tvoří vrstva jemnějších a kratších chlupů, které mají především tepelně izolační funkci. V zimě chrání svého majitele před mrazy a v létě před velkým teplem. Naopak psi s hladkou, hedvábnou či kudrnatou srstí (např. maďarský ohař, jorkšírský teriér či pudl), ve které podsada chybí a nebo je zastoupena pouze omezeně, jsou v zimě nedostatečně chráněni před nepříznivými vlivy a je jen na nás, abychom jim s tím pomohli. V takovém případě přicházejí na řadu různé stylové oblečky, které nám pomohou udržet našeho pejska v teple.

V případě, že je váš pes zvyklý na teplo a většinu dne tráví doma nebo je nemocný jsou oblečky pro psy pro něho perfektním řešením. Přechod z vyhřátého domu do venkovních mrazů, je pro psa velkým šokem, který může skončit i zápalem plic. Oblek by měl chránit především záda a ledviny psa. Oblečky pokrývající celé tělo, jsou pro psy spíše nevhodné. Hrozí u nich přehřátí organismu, které může skončit až selháním krevního oběhu. Stejné nebezpečí hrozí i v případě, že necháte psa nosit oděv v bytě.

Dále je třeba uvážit genetické předpoklady pro snášení zimních podmínek. Například sibiřský husky, který byl vyšlechtěný k tahání saní a odolnosti vůči velkým mrazům, bude zimu snášet určitě mnohem lépe než například pražský krysařík či peruánský naháč. V případě, že vybíráte nového člena rodiny je tento bod velmi důležitý a je třeba ho zvážit. Chcete-li psa, který bude celoročně pobývat venku je nutné přizpůsobit tomu požadavku svůj výběr.

Má váš pes domeček?

Každý pes, který je zvyklý žít celoročně venku by měl mít dobře zateplenou boudu s předsíňkou, která pomáhá udržet v boudě teplo. Kotec by měl být velký tak akorát, aby se do něj pes mohl pohodlně stočil do klubíčka. Tato velikost umožní zvířeti vyhřát si příbytek vlastním dechem. Samozřejmostí by měla být jeho izolace. Stěny a podlaha boudy by měly být obložené například polystyrénem či starými koberci. Celý kotec by pak měl být vystlán slámou, kterou je nutné během zimy několikrát doplňovat. Nedoporučuje se do boudy dávat staré deky, které mohou v zimním období do sebe absorbovat vlhkost a způsobit tak více škody než užitku. Vchod do psího příbytku je vhodné umístit směrem na jih a zakrýt ho hrubou pytlovinou či starou dekou, aby se zamezilo nechtěnému úniku tepla. Pokud teploty klesnou pod - 12 °C dovolte svému psovi vstup do mírně vytápěné místnosti či kůlny (max. + 5°C - v případě vyšší teploty riskujete psí nachlazení). Ušetříte ho tak mnoha zdravotních problémů. Určitě je dobré do psího "domečku" zpočátku trošku zainvestovat a vytvořit tak vašemu hafanovi teplé a bezpečné místo, kde se bude moci schovat před nepříjemným počasím. Uchráníte ho tak ne "jen" od zimy, ale i od mnoha zdravotních problému, jako jsou například zápal plic, omrzliny a v nejhorším případě i umrznutí.

Strava v zimním období

V tomto náročném období je pro psy žijící celoročně venku kvalitní výživa naprosto nepostradatelná. Je vhodné přibere-li pes před zimou 1 až 2 kila tuku, který mu pomůže regulovat teplotu v těle (to v žádném případě neplatí pro psy žijící v bytě). Tito psi potřebují během zimního období krmivo bohaté především na vitamíny, minerály, bílkoviny a tuky. Pitný režim je samozřejmostí. Je nesmírně důležité často kontrolovat, aby voda psovi venku nezamrzla. Sníh není náhradou vody! K tomuto účelu existují speciální termo misky bránící zamrznutí vodní hladiny. Dalším řešením je podávat psovi horkou vodu, která během chvilky vychladne a po pár hodinách mu ji pravidelně měnit. Zvýšit pitný režim můžeme také v případě, že zalijeme granule psovi teplým vývarem (tím mu dodáme i vitamíny), vodou, či ohřátou masovou konzervou.

Naopak tzn. pokojoví psi mají během zimního období méně pohybu a často se potýkají spíše se sklony k přibírání. Je tedy nutné i tomuto problému přizpůsobit stravovací psí návyky a v případě sklonům k nadváze zvolit granule light.

Péče o tlapky

Chránit psí tlapky před popraskáním a záněty patří určitě k nejdůležitějším bodům v péči o psa v zimním období. Kamená sůl či nemrznoucí směsi, které udržují naše chodníky i silnice v neklouzavém stavu, jsou pro psy jedovaté a nebezpečné. Ne "jen", že tyto chemikálie často dráždí psí packy a vytvářejí ošklivé vyrážky na kůži, ale navíc jejich pozření může mít pro zvířata fatální následky. Je tedy velmi důležité snažit se co nejvíce zamezit styku s těmito látkami. Jako ochranu tlapek je dobré použít (předtím než půjdete se psem ven) speciální ochranou mast s kolagenem. Stejnou funkci nám, ale splní i obyčejná vazelína či Indulona. Při velkých mrazech se doporučuje ošetřit krémem i všechny neosrstěné části psího těla (např. uši, břicho...), aby se zabránilo jejich omrznutí. Po návratu domu psovi tlapky otřeme a opatrně umyjeme ve vlažné vodě (nikdy ne v teplé vodě!). Poté packy znovu osušíme a ošetříme krémem. Má-li váš pes dlouhé chlupy na tlapkách přistřihněte mu je, aby v nich nezůstával a nezamrzal sníh, který může působit pejskovi bolest. V případě, že i přes veškerou vaši péči kůže na psích packách popraskala či se pes pořezal o led, je vhodné mu pořídit speciální botičky.

Péče o srst

V zimě psa koupejte pouze v nevyhnutelných případech a i tehdy si vše dobře naplánujte. Před koupáním psa dobře vyvenčete a nechoďte s ním ven dříve než po deseti hodinách od koupele. Při koupeli je důležité dbát na to, aby se voda psovi nedostala do uší, což by mohlo způsobit zánět vnitřního i vnějšího zvukovodu. Pro koupel používáme pouze speciální šampon určený pro psy, který obsahuje oleje a další důležité látky, které pomáhají srst chránit. Po koupeli psa dobře vysušte starým ručníkem a částečně ho opatrně vyfénujte šetrným programem s nízkou teplotou. Je také vhodné srst ošetřit v zimním období speciálními přípravky pro psy s vyšším obsahem olejů, které zabraňují nadměrnému vysušování pokožky. Ani v zimě nezapomínejte na pravidelné ošetření srsti proti vnějším parazitům. Tato malá zvířátka dokáží přežít i v chladném období, například v srsti drobných hlodavců.

Procházky

Četnost procházek v zimním období přizpůsobíme potřebám konkrétního jedince a stávajícímu počasí. Nejméně bychom však měli nechat našeho miláčka proběhnout alespoň 2x denně. To mu rozproudí krev, podpoří látkovou výměnu, pomůže mu protáhnout ztuhlé tělo a udrží ho to v kondici. V úvahu je dobré brát také celkový zdravotní stav i věk psa. Pro štěňata, staré a nemocné psy volíme v období mrazů spíše kratší procházky. Po návratu z procházky zvířeti vždy vysušíme navlhlou srst, která by ho nepříjemně studila. Dbejte na to, aby se pes při procházce proběhl. To ho ne jen unaví, ale také zahřeje. V opačném případě, kdy na vás pes bude čekat např. před obchodem mu hrozí nebezpečí prochladnutí. Nenechávejte psa ležet ani na studené zemi, může si tím způsobit zánět močového měchýře. Pozor si také musíme dát na kluzké plochy, které v sobě ukrývají nebezpečí zlomenin. Vyhnout by jsme se měli i zcela zamrzlým rybníkům a jiným vodním plochám, v případě prolomení ledu by šlo vašemu psovi doslova o život. Více než o délku procházky jde spíše o to, aby se pes dokonale vyřádil a záleží na vás zda to stihnete za 10 minut či za hodinu. Co třeba taková koulovaná či honička ve sněhu?

Nemoci

Bohužel zima s sebou přináší i různé nástrahy a onemocnění. Někteří psí senioři mohou její účinky pocítit v podobě zhoršených chronických potíží, navrácení nedoléčených nemocí či zhoršení onemocnění kloubů. Pro nemocné psy je důležité sucho, teplo a závětří, které jim pomůže s léčbou. Samozřejmostí je péče veterinárního lékaře.

  • Omrzliny

Na omrzliny je určitě třeba dávat si dobrý pozor. Jsou velmi bolestivé a může při nich dojít i k trvalému odumření tkáně. Kůže je při nich bledá a studená, zbarví se do modro-červena a vznikají puchýřky. Tkáň začne pomalu tuhnout a bolestivost daného místa se začne přeměňovat na necitlivost. K omrzlinám dochází především u psů, kteří nejsou zvyklí na nízké teploty, jsou nemocní nebo staří, u štěňat, psů s nedostatečným osrstěním, psů podvyživených nebo psů vystavených dlouhou dobu mrazu bez možnosti úkrytu. V žádném případě nenechávejte psa stát na kovovém povrchu - i ten může způsobit ošklivé lokální omrzliny. Takto postižená místa můžeme rozdělit do dvou kategorií na lokální a celkové omrzliny.

Lokální omrzliny se nejčastěji se vyskytují na místech, která nejsou chráněná srstí, jako jsou například polštářky na tlapkách, struky, ušní boltce, konec ocasu a další.

PRVNÍ POMOC: Postižené místo začneme masírovat pod studenou vodou, jejíž teplotu po několika minutách pomalu zvyšujeme. Omrzlinu lehce namažeme hojivou mastí (arnika, měsíček), zlehka překryjeme ránu obvazem a vyhledáme veterinárního lékaře. Během celého ošetření postupujeme maximálně opatrně. Postižené místo je pro psa velmi bolestivé.

K celkovým omrzlinám dochází spíše v extrémních situacích, při kterých je postižen celý organismus. Objevují se především u opuštěných a toulavých psů, při prolomení ledu pod zvířetem a další. Vyskytuje se u nich podchlazení, dochází ke zpomalení dechové i tepové frekvence, hrozí selhání oběhového systému a objevuje se svalový třes. V nejhorším případě může tělesná teplota psa klesnou pod 22 °C. Pes pak upadne do bezvědomí a přichází smrt.

PRVNÍ POMOC: Psa se snažíme nejprve co nejrychleji osušit. Následně ho přeneseme do chladné místnosti, kde ho (suchého) přikryjeme dekou. V případě příliš rychlého ohřátí by mohlo dojít k šoku a trvalému poškození tkáně. Mezitím ho neustále ho třeme a masíruje. Dále mu podáme vychladlou kávu (2 ml na 10 kg tělesné hmotnosti) a neustále sledujeme teploměrem jeho tělesnou teplotu a životní funkce. Zhruba po hodině zvýšíme teplotu v místnosti na pokojovou teplotu a 2 hodiny udržujeme psa v teple pomocí infračerveného zářiče či teplé lahve. Okamžitě kontaktujeme veterinárního lékaře.

V zimně si se svým čtyřnohým kamarádem můžete užít spoustu legrace a zábavy. Můžete se společně zúčastnit různých zimních sportů, jako je například mushing či skijoring (běh na lyžích se psem) nebo si můžete udělat hezkou procházku zasněženou přírodou. Ať už zvolíte cokoli vždy buďte opatrní a hlavně si to pořádně užijte.

Autor: Zdeňka Kudová

Foto: pixabay.com