Nebezpečí Vánoc - časopis Fauna (12/2017)

20.01.2018

Vánoce jsou svátky klidu, pohody a lásky. Někdy se ale díky stresu a všeobecnému zmatku kolem mohou stát doslova hrozbou ne "jen" pro nás, ale i pro naše domácí mazlíčky. Mezi největší rizika patří vánoční světýlka, ozdoby, stromeček i adventní věnec, nebo dokonce vánoční oblečky, které mohou způsobit přehřátí. 

Přes Vánoce otesánkem 

Vánoce jsou tak trochu svátky obžerství. Slavnostní stůl se prohýbá pod velkým množstvím cukroví, bramborového salátu, kapra, vánočky, sušeného ovoce a mnoha dalších dobrot. Kdo by pak odolal "hladovým" psím očím, které nás prosí alespoň o malinkatý kousíček něčeho dobrého. A navíc, když jsou ty Vánoce, pár kousků lidského jídla nebo cukroví určitě neublíží...

Opak je bohužel pravdou. Právě toto chování může vést k velkým zažívacím potížím vašeho mazlíčka, které může skončit i hospitalizací na veterinární klinice. Podávání lidské stravy je pro vašeho psa absolutně nevhodné, například tučná strava může způsobit i akutní zánět slinivky. Pozor bychom si měli dát i na některé potraviny, jež mohou zvířatům ublížit.

Jednou z vysoce nebezpečných potravin pro psy je čokoláda, která je pro ně vysoce toxická. Obsahuje totiž teobromin a kofein, který psí tělo nedokáže vyloučit. Pro psy jsou nebezpečné i sladkosti obecně. Mohou zvýšit hladinu inzulinu a následně prudce snížit hladinu cukru v krvi, což může dané zvíře ohrozit na životě.

Alkohol je dalším velkým rizikem nejen pro člověka, ale i pro zvířata. Může způsobit problémy s dýcháním a rovnováhou, které mohou vést až k otravě, kómatu nebo smrti.

Látky, které jsou obsaženy v cibuli, mohou přispět k anémii, ekzému nebo poškození jater či červených krvinek. Podobné účinky má na psí organismus také česnek.

Kosti, které jsou křehké a snadno se odlamují (například kuřecí, králičí), vašeho psa přímo ohrožují na životě. Po jejich pozření hrozí riziko poškození střev a žaludku.

Pozor si také dávejte na některé druhy ovoce a zeleniny, jež mohou být pro zvířata toxické. Například: avokádo, jablečná jadérka, hrozny, rozinky, makadamové ořechy, brambory a další.

Po celou dobu svátků nezapomeňte dodržovat množství a kvalitu stravy, kterou svým svěřencům podáváte celoročně. Přejídání vede ke zvířecí obezitě, která může mít pro zvíře fatální následky.

Štědrovečerní menu 

Obohatit psí štědrovečerní tabuli můžete podáním různých druhů pamlsků či speciálního psí- ho cukroví, které si můžete připravit i doma.

 Játrové perníčky

 500 g hovězích jater 100 g celozrnné mouky 400 g ovesných vloček 1-2 vejce 

Postup:

V mixéru rozmixujeme játra a vejce. Poté přidáme mouku a vločky a vše mícháme tak dlouho, dokud se těsto nespojí. Hmotou naplníme formičky a pečeme při teplotě 180 °C asi 25 minut. 

Rybí cukroví 

250 g čerstvé nebo zmrazené ryby 150 g mouky 0,5 l vody 2-3 lžíce rybího tuku 2-3 vejce 

Postup:

 Rybu rozmixujeme a přidáme k ní ostatní suroviny. Vzniklé těsto vyválíme a za pomoci vykrajovátek z něho připravíme cukroví. Pečeme při teplotě 180 °C asi 20 minut (až je cukroví křupavé).

"Živé" dárky a útulky 

Každý rok se po Vánocích plní útulky tzv. nechtěnými živými dárky. Zvířata pykají za hloupost svých chvilkových páníčků. Tito nezodpovědní lidé kvůli pár okamžikům nadšení zničí několik zvířecích životů. Někteří vyvolení psi najdou znovu své nové domovy s novými páníčky, kteří je snad zahrnou láskou. Ti šťastnější dožijí za mřížemi útulkových klecí a ostatní umrznou v lese přivázáni ke stromům či jim jejich bezohlední "majitelé" přichystají jiný strašlivý osud. To vše jen kvůli pár momentům nadšení a radosti pod stromečkem, které po nějaké době prostě omrzí.

Zeptala jsem se, jaký názor má na celou tuto problematiku, zástupce vedoucího útulku pro opuštěná zvířata v Troji Bronislava Mazače, DiS.: "Co se týká živých dárků, obecně jsme proti. Pořízení živého tvora, od křečka po psa, vždy vyžaduje určité obětování vlastního času, peněz atd. Jedná se o závazky od několika málo let až po mnoho let a každý by si měl nejdříve uvědomit, zda je schopen své zvyky a nároky přizpůsobit zvířeti. Nejedná se o hračku, kterou lze vypnout a uklidit, ale o živého tvora, který nás vnímá."

Dále mě zajímalo, zda musel někdy útulek psa odmítnout z důvodu nedostatečné kapacity a jak v útulku probíhá čas Vánoc. "Zatím se nestalo, aby nám nestačilo místo. Máme kapacitu 170 míst a nyní máme obsazeno mezi 80 až 90 místy. Za trojský útulek vám mohu uvést, že čas Vánoc u nás probíhá naprosto stejně jako kterýkoliv jiný den. Jediný rozdíl je ve vyšším počtu dárců a prováděných exkurzí. Žádnou speciální přípravu nemáme. Připravujeme se však na hosty, kteří k nám přichází ve dnech otevřených dveří, letos 24. a 25. 12., tak, abychom jim dostatečně a hlavně bezpečně zajistili prohlídku našich prostor," odpověděl mi Bronislav Mazač, DiS., zástupce vedoucího ÚPOZ.

Zajímala jsem se, zda na toto téma má i jiný útulek podobný názor. Zeptala jsem se tedy Mgr. Jakuba Ghanema, tiskového mluvčího Městské policie Brno, jak se v brněnském útulku pro opuštěná zvířata připravují na Vánoce. "I pro zvířata v našem útulku jsou Vánoce vždy štědřejším obdobím. Lidé nám pro ně nosí pamlsky, deky, pelíšky, hračky, piškoty nebo třeba i rýži, která je potřebná například pro některá zvířata se zdravotními dietami. Řada dárců také posílá peněžní prostředky na naši finanční sbírku, díky níž jsme v minulosti mimo jiné nakoupili i moderní chirurgické náčiní a další nadstandardní vybavení." Mým dalším cílem bylo zjistit, jaké stanovisko má útulek k darování "živých" dárků a zda musel někdy útulek odmítnout opuštěné zvíře kvůli nedostatku místa. "S podobným trendem jsme se v uplynulých deseti letech nikdy nesetkali. V Brně se nám nepotvrzuje, že by lidé dávali zvířata jako dárky a ta by potom obdarovaní odkládali v ulicích. V každém případě je ale dobré si uvědomit, že vlastnit zvíře je velký závazek, a majitel by mu měl věnovat veškerou možnou péči. Současně je za něj plně odpovědný. Nedoporučujeme věnovat zvíře jako dárek. Takové rozhodnutí by měl udělat každý chovatel z vlastního přesvědčení a po zralé úvaze. Situace, že bychom někoho museli odmítnout, u nás naštěstí ještě nikdy nenastala. O všechny psy je postaráno. Mají kvalitní krmivo, vyhřívané kotce a profesionální veterinární péči. V našem útulku každý den psy venčíme." Odpověděl mi Mgr. Jakub Ghanem, tiskový mluvčí Městské policie Brno.

Zpříjemnit Vánoce můžete také opuštěným zvířatům v útulku pomocí vhodných darů. Darovat můžete například krmivo, pamlsky, deky, hračky nebo můžete podpořit konkrétní útulek finančně přímo na jejich transparentní účet. Peníze útulek využije na veterinární péči a ke koupi potřebných věcí pro zvířata.

Silvestr - zábava pro lidi, utrpení pro zvířata

Pro zvířata je tato party spíše plná utrpení a strachu. Díky tomu, že psi mají mnohem větší zrakové pole a o moc lépe vyvinutý sluch než člověk - pes slyší tóny do 67 kHz, kdežto člověk tóny pouze do 20 kHz - je pro ně tato oslava spíše peklem. Někteří psi se snaží před strašidelnými zvuky utéct nebo se pokoušejí všemožně ukrýt. Vystrašený pes se může snadno zaběhnout i několik kilometrů od svého bydliště. Pes utíkající před nebezpečím si cestu neznačkuje a snaží se dostat co nejrychleji do bezpečí. Může se tak ztratit a cestu zpět najde pouze výjimečně.

V záchvatu paniky se váš pes může i poranit nebo poničit vybavení domu. V některých případech může ohňostroj způsobit psům dokonce trvalé poškození sluchu, popáleniny či epileptický záchvat. 

Zajímalo mě, jaká opatření dělají v útulcích při silvestrovské noci.

Bronislav Mazač, DiS., zástupce vedoucí- ho útulku pro opuštěná zvířata v Troji, mi řekl: "Při ohňostroji nic speciálního nevymýšlíme. Důkladně uzavřeme všechny dveře a okna, zapneme větráky a vzduchotechniku, na kterou jsou psi navyklí. Tak se snažíme omezit hladinu hluku pronikajícího zvenku dovnitř. Lidé by si měli konečně uvědomit, že ohňostroje a petardy jsou jen pro jejich zábavu. Zvířatům se opravdu nelíbí a naše oslavy nechápou. Proto bychom je měli nechat v klidu doma poté, co je včas vyvenčíme."

Mgr. Jakub Ghanem, tiskový mluvčí Městské policie Brno, mi odpověděl: "Útulek městské policie se nachází na velmi klidném místě. Zvuky pyrotechniky sem naštěstí doléhají jen vzdáleně. Zvířatům, která by i přesto hluk těžce snášela, je možné pomoci i zklidňujícími medikamenty."

Pomozte psovi bezpečně přežít silvestra 

Psa vezměte (přes den) na dlouhou procházku a snažte se ho co nejvíce unavit. Po celý den ho nepouštějte z vodítka. Někteří lidé začínají s oslavou už během dne. V případě, že by váš pes uslyšel výbuch dělobuchu, mohl by utéct. Před procházkou dobře zkontrolujte psí známku a nezapomeňte připojit kontakt na vás. V případě, že by se pes ztratil, policisté snadněji najdou jeho majitele.

V žádném případě nevenčete psa během ohňostroje a nechoďte se s ním na ohňostroj ani dívat! Můžete mu tím trvale poškodit sluch a způsobit mnoho jiných zdravotních komplikací.

Před ohňostrojem psa zabezpečte tak, aby nemohl nikam utéct. Psa umístěte do nejklidnější místnosti, zavřete okna a zatáhněte žaluzie/závěsy. Tím utlumíte okolní hluk. Na psa mluvte klidným hlasem a v žádném případě ho za jeho projevy strachu netrestejte. Pes může výt, klepat se, kňučet, ale může i udělat loužičku. Tyto projevy jsou zcela přirozené a pes za ně nemůže. Dále odstraňte z místnosti všechny předměty, o které by se mohl zranit.

Pusťte nahlas rádio nebo televizi. Tento malý trik vám pomůže částečně přehlušit výbuchy petard a lidský hlas ho trochu uklidní. V případě velmi citlivé povahy psa je možné poradit se s veterinárním lékařem, který vám může předepsat uklidňující léky. Tyto medikamenty vašeho psa uklidní nebo ho zcela uspí. Omámeného psa nenechávejte samotného bez dozoru. Mohlo by dojít například k prochladnutí celého organismu či jiným vážným zdravotním komplikacím. V žádném případě nepodávejte psovi sedativa určená pro lidi! Lidské léky jsou pro psy vysoce toxické. Podávání jakýchkoli léků vždy konzultujte s veterinárním lékařem.

Na závěr bych chtěla poděkovat za spolupráci Útulku Městské policie Brno pro opuštěná zvířata a Útulku pro opuštěná zvířata v Troji a popřát jim mnoho láskyplných domovů pro jejich svěřence.

Autor: Zdeňka Kudová

Foto: pixabay.com  

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky